CO JE DOBRÉ MÍT DOMA PŘED PŘÍCHODEM KOŤETE?

Lis 11

CO JE DOBRÉ MÍT DOMA PŘED PŘÍCHODEM KOŤETE?

Příchod kočičky do rodiny je velká událost, jak pro nové majitele, tak pro koťátko. Malé koťátko (3 měsíce – doba, ve které se koťátka odebírají z chovatelských stanic) se přesune z prostředí, které zná a kde má maminku se sourozenci do zcela nového a neznámého. Koťátko je ve třech měsících naučeno všem potřebným kočičím věcem (papat, chodit na záchodek, používat škrábadlo,..).

Nový majitel by měl být na koťátko připraven dopředu. Výbavička pro kočičku není nejlevnější záležitost, ale když víte kam jít, tak se nakupuje snadněji. Nejlépe se nakupuje na www.zoohit.cz (www.zoohit.sk), kde naleznete veškerý sortiment pro kočičky (škrabadla, hračky, granule, kapsičky, přepravky…) S výbavičkou pro koťátko by měl poradit chovatel. Každý chovatel totiž krmí jinými značkami krmiva, či používá jiné stelivo do záchodku a také nakupuje u různých společností.

Z počátku je dobré držet se rad chovatele a měnit vše postupně, aby koťátko nemělo zažívací problémy z nového krmení nebo nechodilo do záchodku, protože je tam jiné stelivo, než na které bylo zvyklé.

Co byste tedy měli mít doma před příchodem koťátka?

 • Záchodek – existuje mnoho typů (otevřené vaničky, záchodky s dvířky, záchodky s horním vstupem, samočistící, atd.)
 • Stelivo – jelikož jsou kočičky velmi čistotné a rády po sobě zahrabávají, je potřeba do záchodku něco nasypat. Na trhu jsou různé druhy steliv – hrudkující, silikátové, rostlinné. S výběrem steliva by měl poradit chovatel a aspoň ze začátku by koťátko mělo mít stelivo, na které je zvyklé, pak již můžete zkoušet různé značky a najít si právě tu svoji.
 • Lopatka – záchodek budete muset každý den vybírat. Kočičky také mají rády čisto a nechtějí chodit do špinavého záchodku. Nejlepší jsou lopatky s dírkami.
 • Přepravka – už jak si pro kočičku půjdete k chovateli, tak ji budete potřebovat v něčem přenést. Dále občas budete muset s kočičkou k veterináři, či ji budete chtít vzít sebou někam na prodloužený víkend. Přepravek je také mnoho druhů a každý najde tu svou pravou. Do přepravky nějaký polštářek nebo deku ať má kočička pohodlí.
 • Škrábadlo – Kočičky zbožňují škrábání. V případě, že nechcete mít otisky drápků všude možně po nábytku, je dobré pořídit kočičce škrábadlo. Nejoblíbenější jsou ty největší nebo menší s možností vyskočit na skříň – kočky milují vyvýšené místa. Také je dobré vybírat škrábadlo, kde jsou dlouhé sisalové kmeny, jelikož zde se může kočička protáhnout, příp. po tomto kmenu šplhat.
 • Síťky do oken – všechny kočičky milují výhled z okna a ještě když je otevřete, tak budou vrnět blahem. Říkáte si na co síťky? Kočku uhlídám! Věřte, že neuhlídáte. Kočička se může ohnat po hmyzu, či ptáčkovi, leknout se něčeho, uklouznout a letí. V případě, že takový pád přežije, tak výše účtu u veterináře bude hodně vysoká.
 • Misky – Na vodu nejlépe těžší misku, dále pak jednu na granulky a jednu na mokré krmivo. Na vodu můžete také pořídit fontánku (opět velký výběr) a kočičku pak bude voda více lákat a bude více pít.
 • Pelíšek – velký výběr pelíšků (kulaté, oválné, kukaně, různé tvary…). Kočky za den vystřídají mnoho míst ke spaní (postel, sedačka, skříň, botník…), ale pelíšek bude pouze jejich.
 • Hračky – u hraček se dá říct, že je obrovský výběr, od různých míčku, myšek, přes hračky, které kočky zabaví, vábničky, lasery. Určitě je dobré mít nějaké hračky doma. Kočičky, když se přes den nudí, můžou pak třeba skákat po záclonách, či žaluziích. Dobré jsou hračky, které obsahují catnip – šanta kočičí (tzv. kočičí droga) a nebo kozlík. Pěkné hračky můžete nakoupit i na výstavách koček.
 • Tráva – kočičky se trávou přirozeně čistí od bezoáru (chlupové smotky). Dá se koupit i obyčejné obilí a zasít do květináče. Další oblíbenou rostlinou je šáchor (Cyperus) či šanta kočičí.
 • Pasta – existují různé druhy past pro kočky (vitamínové, s taurinem, trávou…). Určitě je dobré, když máte dlouhosrstou kočku, mít doma malt soft extra pastu na bezoáry. Ulehčíte tím kočičce, jelikož nebude pozřenou srst zvracet, nýbrž ji přirozenou cestou vyloučí z těla ven.
 • Granule – Granulky kupte na doporučení chovatele. Na trhu jsou k dostání obilninové či bezobilninové granule. Výběr tohoto druhu krmení je individuální a záleží i na kočičce, které granule ji zdravotně prospívají. Při výběru je nutno dbát na jejich složení, jelikož zde neplatí, že čím dražší granule, tím kvalitnější. Mezi ty kvalitní patří např. Royal Canin, Hill´s,  Nutram, Best breeder, N&D, brit care, Taste of the wild, Purizon a další. Pak máte na výběr pro různé typy koček – kotěcí, pro dospělé kočky, pro kastrované kočky, pro kočky s nadváhou, se zdravotními problémy, přímo pro dané plemeno…
 • Konzervy, kapsičky – Stejně jako u granulek. Na začátku kupte ty, na které je kočička zvyklá od chovatele. Postupem času budete stejně kupovat již jen ty, které Vaší kočičce budou nejvíce chutnat. Mezi kvalitní značky patří např. Cosma, Applaws, Porta21, Brit care, Shiny cat, Shesier a další.
 • Přemražené syrové maso – alespoň 48 hod. Nejlépe kuřecí a hovězí.

Další e-shopy

www.pytelgranuli.cz

www.happypet.cz

www.miciland

www.drapaki.pl

http://www.spokojenakocka.cz/

http://www.zviratadoma.cz/

http://www.nakrmme.cz/

a mnoho dalších

 

Zpracovala Aneta Wandrolová